GRH Czwartacy

210. rocznica bitwy pod Arcis-sur-Aube

210. rocznica bitwy pod Arcis-sur-Aube

W dniach 28-30 czerwca 2024 roku, członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pułku Czwartego Księstwa Warszawskiego...

W dniach 28-30 czerwca 2024 roku, członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pułku Czwartego Księstwa Warszawskiego, działającego w ramach Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego i Miłośników Broni Dawnej „Grajcar” – wraz z innymi współtowarzyszami z Polski, brali udział w 210 rocznicy bitwy, która odbyła się w miejscowości Arcis-sur-Aube, we Francji.

Ze względu na znaną nam wszystkim w ostatnich latach sytuację w Europie i na świecie, uroczystości nie odbyły się w dwusetną rocznicę, a zostały zaplanowane na ten rok, czyli na dwieście dziesiątą rocznicę. W uroczystościach tych, oprócz lokalnych władz regionu, przedstawicieli parlamentu Francji, obecny był także Ambasador Polski we Francji, oraz Konsul Honorowy Polski we Francji.

Polska, a szczególnie Wojsko Polskie wniosło bardzo dużo dla Francuzów w tamtej bitwie. W dniach 20-21 marca 1814 roku Napoleon stoczył tam bitwę z dwukrotnie liczniejszymi wojskami Austrii – bitwę nierozegraną. Symbolem tej bitwy jest uratowanie Napoleona Bonaparte przez polską piechotę, która broniła go w czworoboku. Do dziś mieszkańcy to pamiętają, a uczestnicy uroczystości, oraz inscenizacji mogli nasycić się ogromną ilością braw i okrzyków „Vive La Pologne”. Można było się wzruszyć, pomimo bycia tylko spadkobiercami naszych przodków i ich historii.

Na uroczystość przybyła również duża ilość Polonii francuskiej, w której wyczuwało się ogromny patriotyzm. Mieliśmy także okazję gościć Romana Skoniecznego De Ostoja, potomka starej polskiej szlachty, którego wydarzenia historii wygnały na obczyznę. Propaguje on naszą historię i szczytne wartości – oczywiście w historycznym mundurze polskim.

Impreza ta pokazuje, że praca ludzi odtwarzających historyczne fakty, to nie jest tylko sam udział w rekonstrukcjach batalii i biwakowanie. Często chodzi tu o coś więcej. Biorąc udział w wielu takich rocznicowych uroczystościach, widzimy jak koledzy z innych państw mocno dbają o swoją historię, będąc „ambasadorami” swoich państw. Pokazują, jak ważne jest to dla tych narodów. Współdzielimy z nimi tę historię. Jesteśmy zapraszani i staramy się też zapraszać. Na Łuku Triumfalnym w Paryżu można znaleźć nazwy polskich miejscowości, oraz nazwiska polskich generałów. Są to wspaniałe lekcje wspólnej historii – historii wielu naszych wspaniałych przodków. To historia Samosierry, Fuengirolli, Albuery, czy Arcis-Sur-Aube. Przecież w tych miejscach nie może zabraknąć naszych czap rogatych, także i tych z Polic!

Z pozdrowieniami z Arcis-Sur-Aube

Sławomir Tomanek

Linki: Czwartacy-28.06.2024